Akıllı Su Sayacı

akıllı elektrik sayacı

Akıllı Su Sayacı

Akıllı su sayacı çeşitli elektronik ve otomatik veri gönderimine sahip su sayaçlarıdır. Akıllı su sayaçları su idareleri ve özel uygulamalarda sayaç okuma, su açma kapama ve kayıp kaçak gibi kontrollerin kolay ve hızlı ve etkin şekilde yapılabilmesi için tercih edilmektedir. Akıllı su sayaçları GSM’li uzaktan kontrollü, Ön ödemeli kartlı su sayaçları olmak üzere farklı özelliklere sahiptir.   Bu sayaç tiplerinin dışında Lora-Lorawan su sayaçları, M-BUS çıkışlı kablolu akıllı su sayaçları, Wireles M-BUS gibi kablosuz özellikte  farklı tip su sayaçları da vardır.

Genel olarak akıllı su sayaçları çeşitleri:

  1. GSM’li uzaktan haberleşmeli su sayaçları
  2. Kartlı ön ödemeli su sayaçları
  3. Lora-Lorawan Kablosuz Su sayaçları
  4. Wireles M-BUS Kablosuz Su sayaçları
  5. M-BUS çıkışlı su sayaçları.
  6. Pulse çıkışlı su sayaçları

GSM'li uzaktan haberleşmeli su sayaçları

GSM li su sayaçları su tüketim değerlerinin işletme sistemlerine uzaktan aktarılması için kullanılmaktadır.

Ön ödemeli ve kartlı su sayaçları

Ön ödemeli su sayaçları RFID temezsız kartlar ile çalışırlar. Kredi yüklemesi sonrası sayaç içersinde bulunan vana devreye girerek su akışına izin verir. Su aboneleri kartlarına istedikleri kadar suyu yükleyerek kullanım gerçekleştirirler.  

Sayaçlar kredi bitiminde eğer yeni kredi yüklemesi zamanında yapılma -z ise vanasını kapatarak otomatik su kesim işlemini gerçekleştirir. Abonenin su sayacının tekrar aktif olması için kredi yükleme işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Ön ödemeli sayaç sistemleri sağladığı bazı işletme avantajları nedeni ile belediyeler tarafından tercih edilmeye başlanmıştır. 

ön ödemeli su sayacı

Lora-Lorawan Kablosuz Su sayaçları

Kablosuz sayaç çözümleri genelde GSM’li sayaçlara alternatif olarak geliştirilen sistemlerdir.  Temel olarak tüketim değerlerinin uzaktan takibi için kullanılmaktadır.

Wireles M-BUS Kablosuz Su sayaçları

Wireles M-BUS kablosuz haberleşme sistemini kullanan su sayaçlarıdır. Veriler kablosuz olarak gödnerilir.

M-BUS çıkışlı su sayaçları.

M-BUS kablolu haberleşme sistemini kullanan su sayaçlarıdır. Genelde kablolu otomasyon sisteminde kullanılır. Dijital sayaçlardır. Sayaç içerisindeki değerler M-BUS konvektörler ile okunarak otomasyon sistemlerine veya GSM’li M-BUS konvektörler ile uzaktan sayaç okuma sistemlerine aktarılabilir. 

Pulse çıkışlı su sayaçları

Pulse çıkışı bulunan mekanik veya dijital su sayaçları otomasyon sistemleri için tercih edilmektedir.

esgsistem otomatik sayaç okuma çözümleri
Akıllı Su Sayacı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön