Su Sayacı Nasıl Okunur

SU SAYACI NASIL OKUNUR?

Su sayacı nasıl okunur, Su sayacı saat üzerinde bulunan değerlerin okunması sonucunda ortaya çıkar. Su sayaçları çeşitli oldukları için okunmaları da farklıdır. Genellikle sayaçların üzerindeki siyah rakamlar okunur. Bazılarında siyahın devamında kırmızı rakamlar da vardır ancak bunlar, dikkate alınmaz. Sayaçlarda siyah rakamlar m3 olarak okunurken kırmızı rakamlar ise litre cinsinden okunur. 

Su bedeli ise m3 olarak ödenir. Su sayaçları genelde 1 ay periyod ile okunur ve faturalar aylık olarak hazırlanır. Su sayacı üzerindeki bu rakamlar sonuç olarak mekanik sayaç üzerindeki metreküp değeridir. Mekanik su sayacı nasıl okunur sorusunun cevabı bu şekildedir. 

Mekanik su sayaçları dışında elektronik su sayaçları ve ön ödemeli su sayaçları da bulunmaktadır. Bu su sayaçları da benzer şekilde okunmaktadır. Elektronik su sayacı okuma ve kartlı su sayacı okuma detayları aşağıda açıklanmıştır.

 

Su Sayacı Okuma
Su Sayacı Okuma

Su Sayacı Son Endeks Nedir?

Su sayacı son endeks nedir?, Su sayacı son endeks değeri sayaç üzerinden okunan son değerdir. Genelde sayaç kapama işlemi esnasında bu değer su idareleri tarafından istenmektedir. Su  kapattırma işlemlerinde sayaç üzerinde yazan son değeri not alıp idareye bildirmeniz gerekmektedir. 

5 Haneli Su Sayacı Nasıl Okunur

5 haneli mekanik su nasıl okunur, 5 haneli mekanik su sayaçlar da diğer mekanik sayaçlar ile aynı şekilde okunur. Tek fark bu sayaçlarda kırmızı ile işaretlenmiş litre kısmı yoktur. Bu nedenle ekranda görünen değer direk olarak m3 cinsinden su tüketimini gösterir.

Bu sayaçlarda 5 hanede görünen değer direk olarak ton(m3) cinsinden tüketimi göstermektedir.

5 haneli su sayacı okuma

Elektronik Su Sayacı Nasıl Okunur.

Elektronik su sayacının ekran görüntüsü
Elektronik su sayacının ekran görüntüsü

Elektronik su sayaçlarının üzerinde bir adet ekran bulunur. Normal çalışma şartlarında eğer ekran açık ve hiç butona basılmadı ise ilk görünen değer yapılan su tüketimini gösterir ve m³ cinsindendir.  Eğer ekranda farklı birimle bir ifade var ise ve ya ekranda görüntü yok ise sayaç üzerinden yer alan butona basarak ilerleyin ve m³ gösteren simge görene kadar ilerleyin. Ekranda görünen değer sizin tüketim değeriniz olacaktır.

Burada en önemli şey elektronik su sayaçlarının birden fazla değerde tüketim göstermesidir. İlgili üreticinin yayınladığı kullanım klavuzundan  yararlanarak ta hangi değerin doğru olduğunu öğrenebilirsiniz.  

Elektronik Su Sayacı
Elektronik Su Sayacı

Kartlı Su Sayacı Nasıl Okunur

Kartlı su sayacı nasıl okunur: Kartlı su sayaçları ön ödemeli su sayacı olarak da bilinir. Bu tip su sayaçları ölçme ve kesme olmak üzere iki birimden oluşur ve kredi yüklenmediği zaman suyu otomatik olarak keserek akışı durdurur. Bu tarz sayaçlar komple elektronik ultrasonik tip veya mekanik-elektronik tip olabilir

Bu sayaçların kart okuyan kısmı dijitaldir ve ana ekranda yada üstünde bulunan düğmeye basıldığında sayaçta kalan kredi miktarı m3 cinsinden yazar. Aynı zamanda tüketim değerini mekanik bir su sayacı ise ekrandaki değerden okuyabilirsiniz. Sayaç elektronik bir sayaç ise tüketim değeri ekranda m3 cinsinden gösterecektir. Bu değeri takip ederekte sayaçta yaptığınız kullanım miktarını görebilirsiniz.

Ön ödemeli kartlı su sayacı
Ön ödemeli kartlı su sayacı

Debimetre

Ayrıca debimetreler hakkında bilgi almak için debimetre nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Su Sayacı Nasıl Okunur

Su Sayacı Nasıl Okunur” hakkında 4 yorum

  1. Saat son endeks i bildirip onlayn borç ödemek istiyoruz.maalesef sistemde ulaşamıyoruz.Atlardır yenileniyor deniliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön