Su Sayacı Nasıl Okunur

SU SAYACI NASIL OKUNUR?

Su sayacı nasıl okunur, Su sayacı saat üzerinde bulunan değerlerin okunması sonucunda ortaya çıkar. Su sayaçları çeşitli oldukları için okunmaları da farklıdır. Genellikle sayaçların üzerindeki siyah rakamlar okunur. Bazılarında siyahın devamında kırmızı rakamlar da vardır ancak bunlar, dikkate alınmaz. Sayaçlarda siyah rakamlar m3 olarak okunurken kırmızı rakamlar ise litre cinsinden okunur. 

Su bedeli ise m3 olarak ödenir. Su sayaçları genelde 1 ay periyod ile okunur ve faturalar aylık olarak hazırlanır. Mekanik su sayacı nasıl okunur sorusunun cevabı bu şekildedir. Mekanik su sayaçları dışında elektronik su sayaçları ve ön ödemeli su sayaçları da bulunmaktadır. Bu su sayaçları da benzer şekilde okunmaktadır. Elektronik su sayacı okuma ve kartlı su sayacı okuma detayları aşağıda açıklanmıştır.

Su Sayacı Okuma
Su Sayacı Okuma

Elektronik Su Sayacı Nasıl Okunur.

Elektronik su sayacının ekran görüntüsü
Elektronik su sayacının ekran görüntüsü

Elektronik su sayaçlarının üzerinde bir adet ekran bulunur. Normal çalışma şartlarında eğer ekran açık ve hiç butona basılmadı ise ilk görünen değer yapılan su tüketimini gösterir ve m³ cinsindendir.  Eğer ekranda farklı birimle bir ifade var ise ve ya ekranda görüntü yok ise sayaç üzerinden yer alan butona basarak ilerleyin ve m³ gösteren simge görene kadar ilerleyin. Ekranda görünen değer sizin tüketim değeriniz olacaktır.

Burada en önemli şey elektronik su sayaçlarının birden fazla değerde tüketim göstermesidir. İlgili üreticinin yayınladığı kullanım klavuzundan  yararlanarak ta hangi değerin doğru olduğunu öğrenebilirsiniz.  

Elektronik Su Sayacı
Elektronik Su Sayacı

Kartlı Su Sayacı Nasıl Okunur

Kartlı su sayacı nasıl okunur: Kartlı su sayaçları ön ödemeli su sayacı olarak da bilinir. Bu tip su sayaçları ölçme ve kesme olmak üzere iki birimden oluşur ve kredi yüklenmediği zaman suyu otomatik olarak keserek akışı durdurur. Bu tarz sayaçlar komple elektronik ultrasonik tip veya mekanik-elektronik tip olabilir

Bu sayaçların kart okuyan kısmı dijitaldir ve ana ekranda yada üstünde bulunan düğmeye basıldığında sayaçta kalan kredi miktarı m3 cinsinden yazar. Aynı zamanda tüketim değerini mekanik bir su sayacı ise ekrandaki değerden okuyabilirsiniz. Sayaç elektronik bir sayaç ise tüketim değeri ekranda m3 cinsinden gösterecektir. Bu değeri takip ederekte sayaçta yaptığınız kullanım miktarını görebilirsiniz.

Ön ödemeli kartlı su sayacı
Ön ödemeli kartlı su sayacı
Su Sayacı Nasıl Okunur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön