M-Bus Nedir? Nasıl Çalışır?

esgsistem otomatik sayaç okuma çözümleri

M-Bus Nedir?

M-Bus, düşük maliyetli, uzak mesafelerden veri okuyabilen seri haberleşme protokolüdür. M-Bus sayaçların uzaktan okunması ihtiyacını gidermek amacıyla geliştirilmiştir, bu sayede su ve gaz sayaçlarının tüketimlerinin ölçülmesi yapılabilmektedir. Sayaçların içindeki veriyi okuyarak ortak merkezi bir birimde toplar, istenildiğinde bilgisayar yardımıyla bağlantı kurularak periyodik aralıklarla bir binanın
sayaçları okunabilir

MBus konvertör bir çeşit dönüştürücü cihazdır. Kalorimetre cihazı tarafından dairelerden toplanan dijital veriler MBus cihazında toplanarak bilgisayarın okuyabileceği programlama diline çevirerek verileri bilgisayara aktarır.

M-Bus Metering Bus kelimelerinden üretilen bir kısaltmadır. M-Bus adından da anlaşılacağı üzere ölçüm cihazlarının haberleşmesi için geliştirilmiş bir standarttır. Bu standart genellikle evlerde kullanılan Elektrik, Sıcak su ve Soğuk su gibi ölçüm cihazlarının ölçümünde kullanılan bir standarttır.

MBus ekipmanları kablo üzerinden enerji alabildikleri gibi pil ile de beslenebilirler. M-Bus sayaçları bir master ekipman tarafından sorgulandıkları zaman topladıkları bilgileri master ekipmana iletirler.

MBus master ünitesi kablolu veya kablosuz olabilir. Bir el bilgisayarı, M-Bus konvertör gibi cihazlar periyodik olarak sayaçlara bağlanıp tüketim bilgilerini alırlar.

MBus ekipmanları özellikle de pil ile beslendikleri durumda çok sık sorgulanmamalıdır. Her sorgu bir enerji tüketimi meydana getirdiği için ideal sorgu frekansı günde birdir.

Kablo altyapısının hazır olması durumunda M-Bus sayaçlar kablo üzerinden enerjilerini alabilirler. Bu durumda daha sık sorgulama yapmak problem yaratmayacaktır.

Kalorimetre, su sayaçları gibi bir çok ölçüm cihazı M-Bus çıkışına sahiptir. 

Kablolu MBus

Kablolu M-Bus uygulamasında bir çift sinyal kablosu tesis edilir ve tüm MBus ekipmanları kabloya paralel olarak (BUS) bağlanır. Merkezde M-Bus kollektör ile bağlanan cihazlar enerji beslemesini kablo üzerinden alır. Aynı zamanda kablo üzerinden merkezdeki kollektöre sayaç bilgileri iletilir. 

Bus topoloji kullanılması sebebi ile kablolama maliyeti gayet düşük olan bu sistem özellikle apartmanlar için uygundur. 

M-Bus bir çift kablo üzerinden seri haberleşme yapan bir protokoldür. Bu yapının kurulması durumunda sayaçların uzaktan enerjilendirilmesi mümkündür.

Kablosuz(Wireles) M-Bus

Kablosuz M-BUS RF teknolojisi kullanarak sayaçların verilerini göndermesidir. Herhangi bir kablolama yapmaya gerek yoktur.  Wireless M-Bus okuması için uygun bir okuma terminali almanız ve kullanmanız gerekmektedir. Daya detaylı bilgiyi aşağıdaki yazımızdan okuyabilirsiniz.

M-Bus Sistemi Nasıl Çalışır?

M-Bus sistemi nasıl çalışır
 

M-Bus, geniş alana yayılmış ağ iletişimi ve farklı üreticilerin ısı, gaz, su ve enerji sayaçlarını uzaktan okumak için ekonomik bir çözümdür. Geniş zaman aralıklarında iletim hızına bağlı olarak enerji tüketim sayaçları başına düşen verileri en az hata ile okur ve basit, standart kabloları kullanarak çok uzun mesafelerde iletim sağlar. MBus veri alışverişi ve ara yüzleri ile ilgili EN 1434–3 isminde ısı sayaçları için geliştirilmiş bir Avrupa standardıdır.

Ev ve sanayi işleri için kullanılan tüketim sayaçları MBus üzerinden bir ana Master’a bağlanır. Bu sistem elektrik gücü ile bir birine bağlı tüm sayaçları destekler, verileri toplar, tüketim profillerini oluşturur ve bunları ana tüketim kaydı ve faturalama merkezine iletir. Sayaç okuma verileri ya doğrudan seri arabirim üzerinden ya da dolaylı yoldan genel telefon hatları veya optik ara yüzler aracılığıyla modemden iletilir.

Gelen veri bir ana bilgisayarda toplanır ve veri tabanına kaydedilir. Çeşitli kullanıcılar uygun yazılımı kullanarak müşterilerin verilerini görselleştirme ve analiz etme işlemlerini yapabilirler. Bunun yanında faturalama yazılımları kullanarak faturalama işlemlerini de yapabilirler. Bir web sunucu uygulaması da verilerin işlenmesinde kullanılabilir, böylece internet üzerinden dünyada kullanılabilir bir sistem ortaya çıkmış olur.

Birden fazla bina söz konusu olduğunda, M-Bus tüketim-faturalama verileri genellikle paralel kurulmuş bina servis kontrol sistemlerine iletilir ve bu veriler bina yönetim kavramının bir parçası olarak işlem görür.

Isı sayacı(kalorimetre) tesisatı

Kullanıcıya Faydaları

Tüketim sayaçlarını uzaktan M-Bus yardımıyla okumanın hizmet şirketlerine, fatura servis sağlayıcılarına ve son kullanıcılara sunduğu çeşitli avantajlar vardır;

 • Hızlı ve hatasız okuma,
 • Basit elektronik veri işleme,
 • Tüketim verileri elde edildiğinde, anlık faturalama sayesinde fatura ödemelerinin hızlandırılması,
 • Uzaktan sayaç okumada minimum personel kullanımı,
 • Müşterinin özel alanının korunması,
 • Kısa sürede sayaç okuma sayesinde, sayaç ve tarife değiştirme ile ilgili maliyetlerin azaltılması,
 • İstatistiksel tüketim verilerinin elde edilmesi ile sistem ve tarife optimizasyonunun sağlanması.

Sayaç üreticileri, planlamacılar, montaj teknisyenleri ve son kullanıcılar arasında M-Bus sisteminin kabul görmesiyle sağlanan avantajlar şunlardır

 • Tüketim sayaçlarının veri yoluna bağlanması için minimum maliyet,
 • Ticari olarak kullanımı mümkün, kullanımı kolay teknoloji,
 • Güvenli veri iletimi,
 • Uluslar arası standardizasyon ile açık sistem.

MBus Okuması Nedir Ve Nasıl Yapılır

Kalorimetre montaj şeması
MBus sistemi sayaç okuma işlemini kolaylaştırmaktadır. Her sayaç tipinde olduğu gibi ısı sayaçlarında da bu sayaçların okunması ciddi bir problemdir.  MBUs ismi verilen açık kaynak yapılı bir sistem ile bu sayaçların uzaktan(GSM) ve ya yakından okunması çok kolaydır. 
 
MBUS sistemi ile sayaçların okunabilmesi için MBUS konvertör denilen bir cihaza ve sayaçları birbirine paralel şekilde bağlayan bir MBUS hattına ihtiyaç vardır. 

Diğer Benzer Yazılarımız

M-Bus Nedir? Nasıl Çalışır?

M-Bus Nedir? Nasıl Çalışır?” hakkında 6 yorum

 1. Sitemizde kurulu M-Bus sistemi var. Varolan sistemin revize edilmesi ve yeni sayaçların ID kodlarının girilmesi programın yenilenmesi konusunda destek veriyor musunuz? Teşekkürler…

 2. Bence çok faydalı bir malzeme.birçok işi ablolu veya kablosuz yaptığı gibi uzaktan iletşimi ise ayrı bir güzellik.yaratanların ellerine beyinlerine saglık….saygılarımlla…Talay DERİN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön