Kalorimetre Nasıl Çalışır

M-Bus-Kalorimetre-Su-Sayaci-Sıcak-Su-Sayaci-Destekler

Kalorimetre Nasıl Çalışır

Kalorimetre nasıl çalışır, kalorimetre merkezi ısınan binalarda her dairenin veya bağımsız kapalı alanın ısıl tüketim değerini ayrı ayrı hesaplayan ölçü aletleridir. Temelde su sayacı, elektrik sayacı ve doğal gaz sayacı gibi tüketilen enerjinin ölçümünün yapılmasını sağlar. Bu sayede yeni enerji verimliliği yönetmeliği ile ısınmada kullandığın kadar öde kanunun yerine getirilmesi için takılması gereken alettir.

Kalorimetre 3 parçadan oluşmaktadır. 2 adet sıcaklı sensörü ve 1 adet su ölçümü yapan ana birim. Kalorimetre sıcaklık sensörler bina su giriş ve bina su çıkış hatlarına bağlanır. Kalorimetrenin kendisi su dönüş hattına bağlanır. Genelde su dönüş sensörü kalorimetrenin üzerine takılı vaziyette bulunur. Yani montaj esnasında diğer sıcaklık sensörünü sıcak su giriş hattına bağlamanız yeterli olacaktır.

Bu bağlantı yapısından sonra kalorimetre hem su akışını hemde su giriş ve su çıkış hattı sıcaklıklarını ölçerek sürekli olarak ısıl tüketimi hesaplar.  Kalorimetrenin ölçtüğü değerler aylık okumalar yapılarak adil ısıtma gider faturası oluşturulur.

Farklı tip kalorimetreler vardır. Ultrasonik ve mekanik kalorimetreler en sık kullanılanlardır.

Kalorimetre Nasıl Çalışır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön