Üç Yollu Vana Nedir?

Üç yollu vana

Üç Yollu Vana Nedir?

Üç yollu vana, merkezi ısıtma sistemlerinde yönlendirme ve karıştırma vanası olarak kullanılır. Kazan, kombi veya boyler tesisatında sistemdeki akışkanın (suyun) sıcaklığını ayarlar. Karışım amacıyla kullanıldığında, iki farklı sıcaklıktaki devrelerden gelen su, vanada karışır ve karışım sıcaklığı ile vanadan çıkar. Bu karıştırma yönetmi daha verimli ısıtma sağlar. Üç yollu vanalara motor veya manuel olarak kontrol edilerek ayarlama yapılır.

Kullanım Alanları

Merkezi ısıtma sistemlerinde yönlendirme ve karıştırma vanası olarak kullanılır. Kazan, kombi veya boyler tesisatında sistemdeki akışkanın (suyun) sıcaklığını ayarlar. Karışım amacıyla kullanıldığında, iki farklı sıcaklıktaki devrelerden gelen su, vanada karışır ve karışım sıcaklığı ile vanadan çıkar. Ana hatta giden su miktarı her daim aynıdır. Vanadan çıkan suyun sıcaklığı değişir. Yönlendirme amacıyla kullanıldığında gelen su, vanada iki kola ayrılarak vananın diğer iki kolundan çıkar. Giren su sıcaklığı ile vanadan çıkan su sıcaklığı aynıdır. Yani vanada sıcaklık değişmez, ana hatta giden su miktarında değişme olur.

Doğalgazda çalışan cihazlarda baca gazında nem oranı çok fazladır. Kazanda yoğuşma olmaması için (Çelik veya düküm kazan) kazan suyu sıcaklığını yoğuşma sıcaklığının üzerinde tutmak gerekir. Kazanlarda yoğuşma olmaması için kazanı min.56-60°C arasında yakmak gerekmektedir. Dış hava sıcaklığının yüksek olduğu günlerde (Bahar aylarında) kazanı 40°C’de yakabiliyoruz. Bu durumda yoğuşma problemi ortaya çıkmaktadır. Bunu önlemek için kazan suyu sıcaklığını artırmamız gerekmektedir. Bu defa radyatörlerde, örneğin 40°C sıcaklıkta suya ihtiyaç varken radyatördeki su sıcaklığını sırf kazandaki yoğuşmayı engellemek için gereksiz yere 60°C ye kadar çıkarmak zorunda kalınmaktadır. Böylece bina aşırı derecede ısınmaya başlayacak ve bina içindeki konfor şartları bozulacaktır. En önemlisi gereksiz yere aşırı yakıt sarfiyatı olacaktır. Bunu önlemek için kazanda binaya giden hat ile dönen hat arasında bir üç yollu vana konulmalıdır. Yakıt tasarrufu yapmak ve daha konforlu bir ortamda yaşamak için üç yollu vana kullanılmalıdır.

Üç yollu vanalar, hem ısıtma, hem de kullanım sıcak suyu hazırlama (boyler) gayesiyle, tek kazan kullanılmasında boylere devamlı aynı sıcaklıkta ısıtma suyu sevkini ve kazan termostadının ayarını değiştirmeden ısıtma sistemine istenen sıcaklıkta su gönderilmesini sağlamak amacıyla da kullanılır. Bu vanalar ya elle kumandalı ya da motorlu olarak üretilerek otomatik kontrol cihazları ile birlikte kullanılabilirler.

Üç yollu vana

Üç Yollu Vana Motoru Nedir

Vana motoru adından anlaşıldığı gibi vanaya ait bir parçadır. Bu parça üç yollu üzerine bağlı olup ana karttan aldığı komutlar ile sistemi çalıştırır. Üstte örneklediğim gibi hangi yön talebi olduğunda bunu ilk hisseden elektronik ana kart bu komutu üç yollu motora iletir ve motor aldığı komut doğrultusunda yön değiştirir.

3 yollu vana motoru

Üç Yollu Vana Kullanım Avantajları

Üç Yollu motorlu vana kullanıldığında;

1-Merkezi sistemde dolaşan suyun debisi sabit kalacaktır.

2-Isıtma ihtiyacını az olduğu sürelerde dahi borularda aşırı soğumalar olmayacağı için boru   şebekeleri ani ısınma ve gerilmelerden etkilenmeyecektir.

3-Üç yollu vana tam kapalı durumdan itibaren açmaya başladığında, eşanjöre sıcak su girişi en   kısa  sürede olacağı için otomatik kontrol sistemi daha kısa sürede etkin olacaktır.

Ayrıca Kalorimetre hakkında daha fazla bilgi için kalorimetre nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Üç Yollu Vana Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön