Elektrik Sayacı Nasıl Okunur?

Elektrik Sayacı Nasıl Okunur?

Elektrik sayacı nasıl okunur, Eski tip mekanik sayaçlarda doğrudan kullanılan elektrik enerjisinin miktarını okuruz. Bu sayaçlarda belirtilen tüketim değeri, mekanik bir disk sistemi ile ölçülür. Dijital elektrik sayaçlarında ise ölçümü elektronik olarak yapar ve bir çok değeri aynı anda ölçme imkanı sunar. Bu da tüketicilerin ilk bakışta sayacı anlamasını zorlaştırabilir, fakat göstergeleri anladığınızda çok daha güvenilir ölçüm yapabilirsiniz. Bu sayaçlarda tüketim değerleri kWh cinsinden ifade edilir.

Dijital elektrik sayacında görülen değerler​

T : Toplam tüketim

T1 : Gündüz tüketimi (06:00-17:00)

T2 : Puant (akşam) tüketimi (17:00-22:00)

T3: Gece tüketimi (22:00-06:00)

T4 : TEDAŞ tarafından şu anda kullanılmamaktadır ve faturalara yansımaz. Tarife değişimleri veya dördüncü bir tarifenin uygulanması halinde yedek bir gösterge olarak ayarlanma imkânı verir.

P : Demand ifade eder. Demand herhangi bir anda çekilen en fazla enerjiyi bilmenizi sağlar.

Tek zamanlı tarife ile elektrik alıyorsanız faturalandırma günün her saati için aynı fiyattan yapılır ve T değeri üzerinden tüketim ölçülür. Siz elektrik şirketinizden talep etmediğiniz sürece tarifeniz standart tek zamanlı tarife olarak geçerlidir. Üç zamanlı tarifede ise tüketim T1, T2 ve T3 değerlerinden ayrı ayrı ölçülür ve her zaman dilimi için farklı fiyat uygulanır.

Üç zamanlı tarifede elektrik tüketimi gece (22:00-06:00), gündüz (06:00-17:00) ve puant (17:00-22:00) olmak üzere üç farklı zaman dilimine göre farklı ücretlendirilir. Bu tarifede enerjinin en ucuz olduğu zaman gece (yaklaşık %50 indirimli) ve en pahalı olduğu zaman en çok tüketimin gerçekleştiği puant (yaklaşık %50 pahalı) zamanıdır gündüz ise yaklaşık %5 daha indirimlidir. Gece tüketim yüksek ve puant saatlerinde tüketimi düşük olan kullanıcılar (genellikle ticarethaneler) bu tarife ile tasarruf edebilir ancak standart ev kullanıcıları için üç zamanlı tarife hesaplı olmayabilir.

Elektrik sayacı nasıl okunur.

Tüketim hesaplama nasıl yapılır?

Sayaçlarda okuduğumuz tüketim değeri her ay yeni fatura döneminde sıfırlanmaz, kullanım devam ettikçe artmaya devam eder. Bu sebeple göstergelerde çok yüksek kW değerleri görseniz de endişelenmeyin. Ölçüm belirli bir seviyeye geldiğinde otomatik olarak veya dağıtım şirketi tarafından sıfırlama yapılır. Belirli bir zaman aralığında, örneğin aylık tüketiminizi ölçmek için ilk ve son endeks değerlerinin farkına bakılır.

İlk ve son endeks nedir?

Faturalarınızda da görebileceğiniz ilk ve son endeks, tüketimin ölçülmek istendiği zaman aralığının başında ve sonunda sayaçta okunan tüketim değerleridir. Örneğin aylık faturanızı hesaplarken bir önceki faturanın kesildiği tarihte sayaçta okunan tüketim değeri ilk endeks, bir sonraki fatura kesim tarihinde okunan değer son endekstir. Bu zaman dilimindeki tüketimi bulmak için son endeks değerinden ilk endeks değeri çıkarılır.

Tüketim miktarı (kWh) = Son Endeks Değeri – İlk Endeks Değeri

Tüketimi ölçtükten sonra fatura nasıl hesaplanır?

Sayaçta belirlenen tarihlerde ilk ve son endeks değerlerinin farkından elde ettiğiniz tüketimi vergi ve bedeller dahil güncel elektrik kWh fiyatıyla çarptığınızda doğrudan fatura tutarınızı bulabilirsiniz. Üç zamanlı tarife için de her zaman dilimindeki tüketimi o zaman dilimine ait vergiler ve bedeller dahil birim fiyat ile çarpar ve sonrasında hepsinin toplamını alarak toplam fatura tutarına ulaşabilirsiniz.

Elektrik Sayacı Nasıl Okunur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön