Isı Payölçerin Özellikleri

Isı pay ölçer sistemleri kurulum aşamaları nelerdir ve ne kadar sürer?

Her apartmandaki ihtiyaçlar ve uygulamalar farklılık gösterebilir. Genellikle; a) Apartmanda keşif çalışması: montaj yapılacak radyatörlerin ısı pay ölçer montajı için ihtiyaç duyulan aparatların belirlenmesi, termostatik vananın bağlantı çapının ve yönünün tespit edilmesi, ısı pay ölçerin montajını engelleyici eşyaların belirlenmesi, ( 1 -2 saat ) b-)Isı pay ölçer montaj parçalarının montajı( kaynak veya aparat ile ) ve radyatör ölçülerinin kayıt edilmesi ( daire başı 15-20 dakika ) c-) Isı pay ölçer cihazlarının tarih ayarlaması ve okuma tarihi öteleme işlemleri (montaja başlamadan önce ofiste yapılmaktadır) d-) Isı pay ölçerlerin takılması ve seri numaralarının daire ve oda bilgisine göre kayıt edilmesi ( daire başı 15-20 dakika) e-) Tüm montajlar bitirildikten sonra deneme okumasının yapılması ( Apartman başı 2 saat )

Isı pay ölçer cihazlarının pil ömürleri ne kadardır?

Siemens ısı pay ölçerlerin ömrü yaklaşık 10+ 1,5 yıldır. Ayrıca pil ömrünün azaldığı uyarı ibaresi de cihaz üzerinde gözükmektedir.

Isı pay ölçerler manipüle edilebilir mi?

Isı pay ölçer cihazları, ısı tüketimini ölçen ve yapılan her işlemi kaydeden cihazlardır. Ürünler yerlerinden söküldüğünde, aşırı ısıtıldığında veya soğutulduğunda sistemden bu işlemleri görmek mümkündür. Ürünler üzerinde yapılan her türlü uygunsuz uygulama sistemden takip edilebilmektedir.

Radyatörlerin kapatılması yasal olarak sakıncalı mı?

Radyatörlerdeki termostatik vanalar, minimum 15°ye getirilmelidir. Evde olunmadığı zamanlarda veya daire boşaltıldığında radyatörlerin tamamen kapatılmaması yasada bağımsız bölümlerin 15 derecenin altına soğutulmaması şartı ile belirtilmiştir.

Isı pay ölçer cihazımın arızasından bilgim olmazsa ne olur?

Cihazlar, arızalanırsa, okuma esnasında arızalı cihazlar hata kodu gösterir ve faturalandırma firması tarafından apartman yönetimine bilgi verilir. Arızalı radyatördeki tüketim değeri, eşlenik bir radyatörün tüketim verileri alınarak faturalandırma işlemi gerçekleştirilir.

Ortak kullanım alanları için para ödemek zorunda mıyım?

Merkezi Isıtma ve Sıhhi Sıcak su sistemlerinde Isınma ve Sıhhi Sıcak Su Giderlerinin Paylaştırılmasına İlişkin Yönetmelik’de ortak giderlerin oranı %30 olarak belirlenmiştir. Apartmanın veya binanın toplam tüketiminin ısıtma kısmı ayrıldıktan sonra bu tutarın %30’luk kısmı dairenizin iç kullanım m² si oranında faturanıza pay edilmektedir. ” Merkezî ısıtma sistemlerinde toplam ısıtma giderlerinin % 70’i bağımsız bölümlerin ölçülen ısı tüketimlerine göre paylaştırılır. Toplam ısıtma giderlerinin % 30’u ortak kullanım mahalleri, sistem kayıpları, asgari ısınma ve işletme giderlerinden kaynaklı ısı giderleri olarak bağımsız bölümlerin kullanım alanlarına göre paylaştırılır”

Isı Payölçerin Özellikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön