Ultrasonik Kalorimetre Nedir? Avantajı Nedir?

Ultrasonik Kalorimetre Nedir?

Ultrasonik kalorimetre, Merkezi ısıtma sistemine bağlı olan yerlerde ısıtma sistemlerinin denetlenmesi, kontrol edilmesi ve enerji tüketimlerinin tespit edilmesi kalorimetre adlı cihazlar tarafından sağlanmaktadır. Söz konusu bu kalorimetre cihazları hem hassas olmaları hem de uzun ömürlü pil durumları nedeniyle sıklıkla kullanılırlar. Bütünüyle bu noktalar bakımından değerlendirildiği zaman kalorimetrelerin hassas ölçümlerde yaygın olarak kullanılmış olduklarını belirtmek gerekmektedir. Ayrıca kalorimetre okuma sistemi bakımından TSE standartlarında MID uyumlu standartlarında üretilmiş olduklarından her anlamda nitelikli üretimler arasında yerini almaya devam eder.

Ultrasonik kalorimetrelerden önce kullanılan mekanik kalorimetreler birden fazla parçalardan müteşekkil olmuş olduklarından dolayı genellikle tercih edilmezler. Bu bakımdan onların yerine söz konusu ultrasonik kalorimetre cihazları sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Böylelikle her zaman rahat ve işlevsel bir kullanım özelliğini barındıran ürünler arasında gelmektedirler.

Mekanik ve ultrasonik kalorimetrelerin çalışma prensipleri birbirinden farklıdır. Mekanik kalorimetrelerin içerisinde bulunan çark, sistemden geçen su aracılığıyla döner. Çark döndükçe tüketim miktarı hesaplanır. Ultrasonik kalorimetrelerde ise tüketilen ısı miktarı, ses dalgaları kullanılarak hesaplanır. Bu nedenle ultrasonik kalorimetre daha hassas ölçümler sunmaktadır. Ultrasonik kalorimetreler tek parçadan oluşmuştur, LED ekrana sahiptirler. Montaj sıkıntısı yoktur, dijitaldir ve kalorimetre okuma konusunda mekanik kalorimetrelerden daha kesin bilgiler sunmaktadır. Ancak ultrasonik kalorimetre fiyatları mekanik kalorimetrelerden daha fazladır. Buna ek olarak mekanik kalorimetreler daha kullanışlı olup suyun dolaştığı boruların düz olması nedeniyle içerisinde tortu, pislik ve kirlilik oluşmamaktadır. Bu da mekanik kalorimetrenin tıkanma riskini düşürerek ömrünü uzatmaktadır.

Ultrasonik Kalorimetrenin Avantajları

  • Ultrasonik ölçüm prensibi ile, mekanik sayaçlara göre çok daha hassastır.
  • Hareketli parça içermediğinden, mekanik sayaçlara göre 2 kat daha uzun ömürlüdür.
  • Düşük enerji tüketimi ile uzun pil ömrü (10 yıl) sağlar.
  • Ekran kısmı kalorimetre gövdesinden ayrılarak okunması daha kolay bir yere monte edilebilir.
  • Düşük debilerde ölçüm yapabilme özelliğine sahiptir.
  • Basınç düşümü yapmaz. Filtre ihtiyacı yoktur.
  • MBUS sistemler ile uyumludur. Otomatik sayaç okuma sistemlerinde MBUS konvertör ile kullanılabilir.

Kalorimetre hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki linkteki makalemizi okuyabilirsiniz.

Ultrasonik Kalorimetre Nedir? Avantajı Nedir?

Ultrasonik Kalorimetre Nedir? Avantajı Nedir?” hakkında 4 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön