Kalorimetrelerin Montajı Ve Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

kalorimetre bakımı

Kalorimetrelerin Montajı Ve Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Binalarda ısı kontrolü ve her dairenin ne kadar enerji tükettiğinin hesaplanması amacı ile kullanılan kalorimetre cihazlarının sağlıklı biçimde çalışması için montajının gerektiği gibi yapılması ve zaman zaman kontrol niteliğinde bakımlarının sağlanması şarttır. Bu işlemler ancak uzman bir kalorimetre servis aracılığı ile yapılmalıdır. Aksi durumda bilinçsiz şekilde yapılan montaj ve bakımlar cihazların ömrünün kısalmasına neden olacaktır.

Kalorimetrelerin Montajı

Ülkemizde yürürlüğe giren Enerji Kanunu ile birlikte merkezi sistem ısıtmasına sahip olan binalarda kullanımı zorunlu olan kalorimetre cihazlar mekanik ve ultrasonik olmak üzere iki türlüdür. Bu cihazların montajı sırasında kalorimetrenin niteliklerini göz önünde bulundurmak ve bu farklılıklara uygun bir montaj sağlamak gerekmektedir. Ayrıca cihazın montajından önce seçilecek olan kalorimetrenin kaliteli ve sağlıklı bir cihaz olmasına önem verilmelidir. Bu şartlar gözetilerek satın alınan ve montajı doğru şekilde yapılan cihazlar uzun süreli ve sorunsuz bir kullanım sunmaktadır.

Kalorimetre cihazlarının montajında pay ölçer servis tarafından sisteme küresel vana ve filtre montajı da yapılacaktır. Kalorimetrenin çalıştırılmasından önce yaklaşık olarak iki gün kadar süre ile hazırlanan tesisatta su sirkülasyonunun yapılmasına ihtiyaç duyulacaktır. Bu işlem tesisatın içerisindeki kirli suyun temizlenmesine yardımcı olur. Tesisatta bulunan kirli su, kalorimetre cihazlarının hassas bir ölçüm yapmasının önünde engel teşkil etmektedir. Sistemin çalışmasından önce sağlanan tesisat temizliği ile bu sorun ortadan kaldırılır. Montajdan sonra herhangi bir sorun oluşturmadan çalışacak olan kalorimetre sistemlerinin en az yılda bir kez bakımlarının yapılmasına ve gerektiği zamanlarda kalorimetre pil değişimi sağlanmasına gerek duyulmaktadır.

Kalorimetrelerin Bakımı

Kalorimetre cihazlarının bakımı yapılırken sayacın ne kadar hassas bir ölçüm yaptığı kontrol edilerek tesisat temizliği yinelenir. Ayrıca bu cihazların pilleri oldukça uzun ömürlü olmasına rağmen yaklaşık olarak beş yıl gibi aralıklar ile pillerin değiştirilmesi de gerekmektedir. Cihazların pil ömürleri niteliklerine göre değişkenlik gösterir. Bazı kalorimetrelerin pil ömürleri on yıla kadar dayanıklı olarak tasarlanmıştır. Ancak kalorimetre bakımı yapılırken pillerin de ne kadar ömrünün kaldığı kontrol edilmelidir.

Cihazların niteliğine göre belli aralıklar ile yapılan pay ölçer pil değişimi sırasında cihaza uygulanan pillerin kalitesi son derece önemlidir. Cihazın markasına, modeline ve çalışma sistemine uygun pillerin tercih edilmesi gerekmektedir. Ayrıca her cihazın özelliklerine göre üretilen orijinal pillerin kullanımı, hem cihazın hassas bir ölçüm yapması hem de ömrünün uzaması yönünden önem taşımaktadır.

Kalorimetre sistemlerinin montajı, bakımı ve pil değişimi işlemlerinin bu konuda bilinçsiz olan kimseler tarafından yapılması kesinlikle önerilmemektedir. Bu işlemleri yapacak olan kimselerin bu alanda uzman teknik servis çalışanları olmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Kalorimetrelerin sağladığı avantajlar ve tasarruf göz önünde bulundurulduğu zaman, bu cihazların fiyatları kadar montaj, bakım ve onarım masraflarının da son derece uygun olduğu fark edilecektir. Bu sebeple bu işlemlerin mutlaka yetkili kimselere yaptırılması gerekir.

Ayrıca kalorimetre hakkında diğer bilgiler için.

Kalorimetre nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Kalorimetrelerin Montajı Ve Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Kalorimetrelerin Montajı Ve Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?” için bir görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön