Su Sızıntısı Tespiti Nasıl Yapılır?

Su Sızıntısı Nedir? Su Sızıntısı Tespiti Nasıl Yapılır?

Yaşam alanlarımızda, ortaya çıkan en büyük sorunlardan bir tanesi de su kaçağı problemidir. Üstelik su kaçağı sadece bize değil çoğu zaman komşularımıza da zarar veren, sinsi bir biçimde ilerlediği için zor tespit edilen, yeni eski hemen hemen tüm konutlarda sıklıkla görülen bir sorundur. Bununla beraber, su sızıntısı tespiti ve tamiri ihmal edildiği zaman yapılarda çürüme gibi kalıcı problemlere de neden olmaktadır. Bu nedenle sorunun kalıcı bir şekilde çözülmesi, bunun için de su kaçağının net olarak tespit edilmesi oldukça önem taşır.
Su sızıntısı tespiti

Su sızıntısı neden oluşur?

Su sızıntısı, yapıdaki inşaat hataları ya da boru ve muslukların ömrünü tamamlaması sebebiyle oluşur. Sanılanın aksine, eski konutlar kadar yeni yapılarda da sıklıkla su sızıntısı problemi ile karşılaşılır.

Su sızıntısı tespiti nasıl yapılır?

Öncelikle bir hususu belirtmekte fayda görüyoruz. Su sızıntısının tespiti ve tamiri uzman kişiler tarafından gerçekleştirilirse sorun daha kolay ve kalıcı bir şekilde çözülür.Konusunda uzmanlaşmış ekipler, modern teknolojiye sahip cihazları kullanarak, hiçbir kırma-dökme işlemi yapmadan sorunu etkili bir şekilde çözerler.Su kaçağı tamiratında kullanılan teknolojik cihazlar, net bir biçimde su sızıntısı tespitine imkan tanıdığından, sadece kaçağın olduğu bölgede çalışma yapılır. Böylece çalışma yapılan bölgenin dışında evin diğer kısımları zarar görmeden su sızıntısının tespiti ve tamiratı işlemleri kolayca gerçekleşir.

Üstelik su sızıntısının tespiti için kullanılan modern cihazlar, sorunun daha az bir maliyetle giderilmesine imkan tanımaktadır. Yani su kaçağının profesyonel ellere teslim edilmesi, sorunun daha kısa bir zamanda, daha az bir maliyetle giderilmesine yardımcı olacaktır.

Su sızıntısı tespiti için kullanılan yöntem ve cihazlar nelerdir?

Boyalı su yöntemi ile su sızıntısı tespiti: Renklendirici boyaların suya karıştırılması ve boyalı suların gider borularından dökülmesi ile ıslanan duvarlar ve yüzeyler izlenir.

Termal kamera ile su sızıntısı tespiti: Sıcak suyun sirkülasyonu yapılarak kaçak tespit edilir. Özellikle gözle tespiti zor olan durumlarda termal kamera sistemleri tercih edilir.

Nem ölçme yöntemi ile su sızıntısı tespiti: Duvar ve zemin aralarında ıslanmış olan bölgenin nem seviyesi ölçülerek su kaçağı tespit edilir.

Gaz izleme yöntemi ile su sızıntısı tespiti: Basınçlı bir tüp içerisinde bulunan gazın, tesisat borularına aktarılması ile gazın çıkış noktaları tespit edilir.

Akustik cihaz ile su sızıntısı tespiti: Sadece temiz su tesisat borularına basınç verilerek su kaçağı tespit edilir.

Basit yöntemlerle su sızıntısı tespiti

Konut veya iş yerinizin tüm musluklarını kapatarak su sayacının üzerinde yer alan rakamların artıp artmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer herhangi bir oynama varsa su kaçağı problemi ile karşı karşıyasınız demektir. Eğer sadece kullanım sırasında bir sızıntı söz konusuysa bu durum evin pis su tesisatındaki bir arızayı işaret eder.

Yukarıda belirtilen durumla beraber, kalorifer tesisatlarında da genleşme sebebiyle çatlamalar meydana gelebilir. Kombinizin suyu sürekli eksiliyorsa, duvarlarda kabartılar ve dökülmeler varsa kalorifer tesisatınızda bir kaçak var demektir. Çok küçük bir noktadan sızıntı oluştuğu için kaçak noktasının yüzey dışından gözle tespiti oldukça zordur.

Su Sızıntısı Tespiti Nasıl Yapılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön