M-BUS OTOMASYONU IÇIN FREKANS KONTROLLÜ POMPA

M-BUS OTOMASYONU IÇIN FREKANS KONTROLLÜ POMPA

Frekans Kontrollü Pompalar

Sirkülasyon Pompası Ne İşe Yarar?
Sİrkülasyon pompaları kazandan çıkan ısınma suyunun tüm radyatörlere ulaşması için devir daimi sağlayan elektrikli motorlardır.

TRV (Termostatik Radyatör Vanası) Nasıl Çalışır?
TRV radyatöre takılan bir vana ve üzerine takılan bir termostattan oluşur. Termostat üzerinde bulunan skala ile istenilen oda sıcaklığı ayarlanır.  İstenilen oda sıcaklığına ulaşıldığında termostat vanaya bağlı olan pimi iterek vanayı kısar. Oda sıcaklığı istenilen değerin altına düştüğünde pim geri çekilerek vanadan su geçişine izin verilir. Böylece tesisatta TRV kullanılarak enerji verimliliği sağlanmış olacaktır.

Sistemde TRV Bulunmuyorsa Sirkülasyon Pompasının Durumu Ne Olur?
Isıtma sistemlerinde TRV kullanılmadığında sirkülasyon pompasının gücü tüm vanaların açık olma ihtimaline göre hesaplanır. Sistemdeki vanaların az bir kısmı kapandığında sistem herhangi bir zarar görmeyecektir. Ancak tüm vanalar  kapatılacaksa basınç çok yükselecek ve sirkülasyon pompasına ya da tesisata zarar verecektir.

Sistemde TRV Kullanılıyorsa Sirkülasyon Pompasının Durumu Ne Olur?
TRV’lerde bulunan termostatlar basınç ile açma ya da kısma işlemi yaparlar. Sistemde TRV kullanıldığında, tüm vanalar kapandığında yükselen hat basıncı termomstatın itme basıncından büyük olacağından vanalar açılacaktır. Dolayısıyla basınç dengelenecek sistem ya da pompa zarar görmeyecektir.

Frekans Kontrollü Pompa Ne İşe Yarar?
Frekans kontrollü pompalar sistemden dönen suyun basıncı ile sisteme gönderilen suyun basınç farkına göre çalışır. Sistem basıncı düştüğünde devir sayısını azaltarak, sisteme düşük basınçta su gönderir. Sistem basıncı yetersiz kalırsa da devir sayısını arttırarak daha yüksek basınçta su gönderir.

Frekans Kontrollü Pompa Kullanılırsa TRV’ler Nasıl Çalışır?
Frekans kontrollü pompa ile sistem basıncı gereken düzeyde olacağından TRV’ler maksimum verimde çalışacaktır. Dolayısıyla enerji verimliliğine katkı sağlayacaktır.

Frekans Kontrollü Pompa İle M-Bus Otomasyonu Arasında İlişki Var Mıdır?
M-Bus otomasyonu sistemde kullanılan sayaçların M-Bus aracılığıyla okunması ve fatura paylaşımının yapılması amacıyla kullanılır. Dolayısıyla sirkülasyon pompası ile M-Bus otomasyonu arasında hiçbir bağlantı bulunmamaktadır.
M-BUS OTOMASYONU IÇIN FREKANS KONTROLLÜ POMPA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön