Sayaç Okuma

Kalorimetre nasıl okunur

Sayaç Okuma

Sayaç okuma işlemi su sayacı, elektrik sayacı ve gaz sayacı gibi sayaçların tüketim endeks değerlerinin okunarak faturalandırılması sürecidir. Binalarda, Meskenler, Ofislere, İşyeri, Fabrika ve hatta inşaat sahalarında birçok tipte sayaç kullanılmaktadır.  En temelinde elektrik sayacı, su sayacı ve gaz sayacı olan bu sayaçlar gerek faturalandırma gerekse farklı analizler yapabilmek amacı ile periyodik olarak okunması gerekmekledir. Bu amaçla sayaçların okuma işlemi sürekli yapılması gereken zorunlu bir iştir.

Doğal gaz sayacı nasıl okunur

Sayaç okuma işlemi mekanik olan sayaçlarda göz ile yapılır iken günümüzde dijitalleşen sayaç ve ölçüm aletleri ile birlikte çeşitli otomatik sayaç okuma sistemleri(osos) ile okuma işlemleri başlamıştır. OSOS çözümleri gerek artan sayaç sayısı gerekse iş gücünün azaltılması için tercih edilmeye başlansa da günümüzde hala en yaygın okuma yöntemi gözle veya sayaç yanına giderek yapılmaktadır. 

Sayaç Okuma Çeşitleri Ve Teknikleri

Sayaçların okunması için kullanılan en temel okuma şekli sayaç yanına gidip göz ile okumaktır. Sayaç üzerinde bulunan mekanik veya dijital gösterge üzerinden ilgili tüketim değeri kolaylıkla okunabilir. Ülkemizde ve dünyanın birçok yerinden sayaçları hemen hemen tamamının üzerinde manuel göz ile okumayı destekleyen bir gösterge mevcuttur.

Dijital sistemlerin gelişmesi ve IOT kavramının ortaya çıkması ile birlikte sayaçların okunması için kullanılan sistemlerde çeşitlilik kazanmaya başlamıştır.  Dijital elektrik sayaçları, dijital su sayaçları, kalorimetre, ısı sayaçları gibi farklı tip sayaçlar üzerinde otomatik veya uzaktan okumayı destekleyecek RS485, M-BUS, Pulse, RF, GSM ve Lora Lorawan gibi çıkışlar bulunmaktadır. Bu haberleşme çıkışları ile birlikte sayaçlar GSM ile uzaktan veya scada sistemleri ile otomatik olarak okumak mümkün hale gelmiştir.

Özet olarak sayaç okuma teknikleri;

 1. Manuel olarak göz ile okuma
 2. Sayaç yanında dijital okuma çözümleri(Optik port ile okuma)
 3. Otomatik sayaç okuma(Osos) 
 4. GSM ile uzaktan okuma
 5. Gezerek RF haberleşmeli sayaçların okunması(Walk By Reading)
 6. Lora-Lorawan kablosuz sistemler ile okuma
 7. NB-IOT ile uzaktan çözümleri 
 8. MBUS ile otomatik okuma 
Görüldüğü üzere farklı tip birçok çözüm vardır. Her okuma çözümün ise uygulama bölgesi ve sayaç tipine göre farklı avantaj ve dezavantajlatı bulunmakta. Kimi yöntem kırsal kesimlerde çok etkin olur iken kimi çözümde şehir içi kullanıma çok daha uygun olmaktadır. Özellikle kablosu sistemler kullanılır iken buna kikkat etmek gerekli

Hangi Tip sayaç Okumaları Yapılmaktadır

Su sayacı, elektrik sayacı, gaz sayacı ve kalorimetre gibi çok çeşitli sayaçların düzenli olarak okunması ve faturalandırılması gerekmektedir. Fabrika ve işletmelerde farklı tip sayaçların okunması işlemleri de yapılmaktadır. 

Aşağıdaki bağlantılardan sayaçların nasıl okunduğunu öğrenebilirsiniz.

 1. Su sayacı nasıl okunur.
 2. Elektrik sayacı nasıl okunur.
 3. Doğalgaz sayacı nasıl okunur.
 4. Kalorimetre nasıl okunur.
Metersis sayaç okuma sistemi
Sayaç Okuma

Sayaç Okuma” için bir görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön