DOĞALGAZ SAYACI NASIL OKUNUR?

Doğalgaz Sayacı

Doğalgaz Sayacı Nasıl Okunur?

Doğalgaz sayacı nasıl okunur sorusuna bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız. Ayrıca farklı bilgiler vererek doğal gaz sayaçlarınızı daha etkin kontrol etmenizi ve faturalarınızı kolayca kontrol etmenizi sağlayacağız. Ama kısaca doğal gaz sayaçları nasıl okunur sorusuna cevap vermek gerekir ise sayaç üzerinde bulunan mekanik hareketli gösterge üzerinden gözle okuma yapılır. Aşağıda detaylıca anlatımı yapılmıştır. 

Doğalgaz Sayacı Ve Fatura Bilgileri

Doğal gaz dağıtım ve faturalandırma sisteminde, sayaç endeksi, abone (tesisat) numarası ve sayaç numarası olmak üzere üç ayrı unsurdan faydalanılır.

Abone ya da tesisat numarası, sayacınız dağıtım sistemindeki göstergesidir. Bu numarayı dağıtım şirketine tam olarak nereye gaz vermesi gerektiğini gösteren bir adres gibi düşünebilirsiniz.Abone ya da tesisat numarası tüm doğal gaz faturalarında belirtilir.

Sayaç numarası, doğal gaz sayacını ayırt etmeye yarayan seri numarasıdır.Sayaç (seri) numarası doğal gaz sayacınız üzerine işlenmiştir. Sayacın üzerini incelerseniz 8 rakamdan oluşan bu numarayı görürsünüz. Bu numara aynı zamanda faturada belirtilir.

Aşağıdaki resim üzerinde de bu bilgilerin olması gereken yerleri işaretli olarak görmektesiniz.

Doğal gaz sayacı nasıl okunur

Doğalgaz Sayacın Endeksinin Okunması

Sayaç endeksinin okunması sırasında, doğal gaz dağıtım şirketi yetkilisi tüketim hacmini metreküp (m3) cinsinden kayda alır. Okunan son endeksten ilk endeks çıkartılarak o dönem içerisinde tüketilen gaz hacmi bulunur. Bu hacim üzerinden faturalandırma yapılır. Faturalandırma işleminde tüketim değeri ve birim fiyat çarpılarak diğer ek vergilerde konularak toplam fatura tutarı hesaplanır.

Gaz kullanımız boyunca, mekanik doğal gaz sayacı üzerinde değişen rakamlar, tüketim endeksini belirtir. Endeks okunurken kırmızı çerçeveli kısım hesaba katılmaz. Yukarıdaki resimde de gördüğümüz gibi siyah olarak görünen kısımlar m3 değerini kırmızı ile işaretlenmiş 3 haneli rakamlar ise küsurat kısmını oluşturmaktadır.

DOĞALGAZ SAYACI NASIL OKUNUR?

DOĞALGAZ SAYACI NASIL OKUNUR?” hakkında 4 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön