SU SAYACI NEDİR?

SU SAYACI NEDİR?

Su sayacı; su tesisatının girişine bağlanarak, evlerde, iş yerlerinde ve tarımsal sulamada kullanılan suyun miktarını belirleyen ve kullanılan suyun bedelinin Sular İdaresi tarafından tahsiline yardımcı olan bir ölçü aletidir. İçinden geçen suyun miktarını, üzerinde bulunan bir ekranda, hacim (m³) cinsinden gösterir.

 

Çalışma prensibi

  1. Pervane
  2. Mekanizma
  3. Su Akımı
  4. Mekanik Reduktör
  5. Görüntüleme Cihazı
  6. Su Geçirmez Bölge

7-8 Sert Yakut Akslar

Bu şemasını gördüğünüz sayaç kuru sistem çalışan sayaçtır. Çünkü 1. Pervaneyi döndüren 3. Su Akımı, 2. Mekanizma ile temas etmez bu sistemde. Yani akan su (3), (1)pervaneyi döndürür, pervane ise çeşitli dişlilerin yardımıyla mekanizmayı (2) döndürür. Mekanizma (2) ise yine dişlilerin yardımıyla görüntüleme cihazını (5), mekanik reduktör ile hareket ettirir ve gösterge rakamları döner. Pervane ile sayacın mekanik aksamı sert yakut akslar (7-8) yardımıyla sabitlenmiştir. Ve akan sudan (3) su geçirmez bölge ile (6) yani izole parçası ile ayrılmıştır.

Islak sayaçlar ise çok basit bir çalışma prensibi vardır, çünkü oradaki parçalar direk su ile temas edip tüm mekanizma hareket eder. Ama ıslak sayaçların çok kirli sularla çalıştırılması uygun değildir, çünkü sudaki pislikler sayacın bozulmasına neden olabilir. Bunun için evlerimizdeki sayaçların büyük bir çoğunluğu kuru sistem sayaçlardır.

Bunların yanı sıra soğuk-sıcak su sayaçları da mevcut. Sıcak su ile çalışan sayacın iç mekanizmaları tabii ki daha sağlam ve dayanıklı malzemelerden yapılır.

SU SAYACI NEDİR?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön