ULTRASONİK SU SAYACI NEDİR?

Ultrasonik Su Sayacı Nedir?

Ultrasonik su sayaçları , su debi ölçümünü ultrasonik metot ile gerçekleştiren sayaç çeşididir. Mekanik bir parça yoktur. Tüm ölçüm ve hesaplama işlemleri elektronik ortamda geçekleşir. Hesaplama ünitesi aynı zamanda debi ölçümünü gerçekleştirir.

Ultrasonik su sayacı içinden geçen suyun ölçülmesi ve bunu ekran üzerinde gösterilmesi için kullanılmaktadır. Ultrasonik su sayacı içinden geçen suyu ses sinyalleri kullanarak ölçer. Bu sayede herhangi bir mekanik parçası yoktur.

İçerisinde mekanik parça olmadığı için daha uzun ömürlüdür. Su sayaçlar kullanarak daha akıllı sulama çözümleri geliştirmek mümkündür. 

Ultrasonik su sayacı özellikle tarımsal sulama sistemlerinde tercih edilmektedir. Gerek kirlenmeye karşı daha dayanıklı olması gerekse büyük çaplarda rahatlıkla uygulanabilir olması sebebiyle yaygın kullanıma sahiptir. Bunda en büyük etken ölçüm tekniğidir. Ultrasonik ses dalgaları ile ölçüm yaptığı için herhangi döner mekanik bir parça içermez. Tamimiyle düz bir borudur.

Ultrasonik Su Sayacının Avantajları

 1. Mekanik parça içermez.
 2. Kirlenme ve tıkanma problemleri yoktur.
 3. Çok uzun ömürlüdür.
 4. Basınç düşümü yok denecek kadar azdır.
 5. Kullanımı kolaydır.
 6. Dijital çıkışı ile otomasyon uyumları vardır.
 7. Kalibresini uzun süre korur.

Ultrasonik Su Sayaçlarının Kullanım Alanları

Ultrasonik su sayaçları mekanik su sayacının kullanıldığı her alanda kullanıldığı gibi aynı zamanda mekanik su sayaçlarının işlevinin yetersiz kaldığı alanlarda da sıklıkla tercih edilmektedir.

En sık kullanılanım alanları,

 1. Tarımsal sulama
 2. Ön ödemeli tarımsal sulama
 3. Bina tipi sayaçlar
 4. endüstriyel alanlar
 5. Belediyi su ve kanalizasyon uygulamaları
ULTRASONİK SU SAYACI NEDİR?

ULTRASONİK SU SAYACI NEDİR?” için bir görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön