Termostatik Vana Nedir, Nasıl Çalışır?

Termostatik Vana Nedir

Termostatik vana; oda sıcaklığını vana üzerindeki skala yardımıyla ayarlanmasını sağlayan vana gövdesi ve sensör kısmından oluşur. Oda sıcaklığı ayarlanan değere geldiğinde, başlık içindeki sıcaklığa duyarlı sensör sayesinde, radyatör vanası otomatik olarak kapanır, radyatörün gereksiz çalışması önlenir. Böylelikle tesisat suyu ısısını kaybetmeden ısı kaynağına geri döner, hem konfor hem enerji tasarrufu sağlanır. Ayrıca odanın içi, güneş ışığı, ütü vb elektrikli cihazlar, insan, ocak vb diğer dış etkilerle ısındığında da termostatik vana oda sıcaklığını algılayarak, vanayı kapatır ve ısı dalgalanmalarının önüne geçer. Termostatik vana kullanımı ile ısı tüketiminizde %25’e varan bir tasarruf elde etmeniz mümkündür.

Sıcaklık ayarlı termostatik vana, oda sıcaklığını otomatik olarak istenen seviyede tutar ve odanın fazla ısınmasını önler. 

Termostatik vana üzerindeki rakamlar ne anlama geliyor?

Termostatik vana üzerindeki her bir rakam ayarlamak
istediğiniz oda sıcaklığına denk gelir. Örneğin oda sıcaklığınızı 20°C’ye
getirmek isterseniz termostatik vananızı 3 konumuna getirmelisiniz.

Siemens Termostatik vanalarda;

1 Kademesi 12°C

2 Kademesi 16°C,

3 Kademesi 20°C,

4 Kademesi 24°C,

5 Kademesi 28°C’ye denk gelmektedir.

Termostatik vana

Termostatik vana kullanımın önemi

Artan enerji fiyatları ve kaynakların etkin şekilde kullanılması için tasarruf yapılması gerekmektedir otomatik tasarruf artırıcı sistemlerde tasarruf sağlanmasında ciddi katkılar sağlamaktadır.  Şehir içi bina ısıtma sistemleri için çıkan yönetmelikler ve yeni nesil sistemler ile enerji verimliliği konusunda önemli yol katedilmiş durumdadır. 

Isıtma sistemlerde verimliliği sağlamak ve enerji tasarrufu sağlamak için bina iç ısıtma sıcaklıkları belirli seviyelerde tutulması gerekmektedir. Bunun en etkili yöntemi ise termostatik vanalardır. Aslında bina tasarrufu sağlayan en önemli cihaz termostatik vanalardır. Uygun odalar için ilgili değere ayarlanmış vanalar ile %40 varan tasarruf sağlamak mümkündür.

Çeşitli etkenlerden dolayı termostatik vanalar arızalanabilmektedir. Termostatik vanalarınızın bakımını mutlaka yaptırınız. Unutmayın tasarruf için en önemli adım vanalarınızdır. Kullanımına dikkat etmeniz gerekiyor.

Termostatik vana kullanılırken nelere dikkat etmeliyim?

Termostatik Vana Nedir, Nasıl Çalışır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön